New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator
PDF
FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O
Contact the seller
Call me back
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 1 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 2 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 3 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 4 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 5 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 6 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 7 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 8 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 9 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 10 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 11 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 12 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 13 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 14 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 15 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 16 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 17 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 18 - Machineryline
New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator | Image 19 - Machineryline
Interested in the ad?
1/19
PDF
Net price
Notify me when price changes
Contact the seller
Brand: FG Wilson
Net weight: 1,533 kg
Location: Netherlands Dordrecht6494 km to "United States/Columbus"
Seller stock ID: DPX-16012-O
Placed on: May 10, 2026
Engine
Brand: Perkins
Power: 239 HP (176 kW)
Fuel: diesel
Condition
Condition: new
Additional services
More details — New FG Wilson P220-3 - 220 kVA Open Genset - DPX-16012-O diesel generator
English
= Additional options and accessories =
- Battery
- Control Panel
- Tank
= More information =
General information
Year of manufacture: 2025
Field of application: Construction
Serial number: FGWPEP49LRPD02245
Functional
CE mark: yes
Other information
Fuel consumption: 34,6 L/Hour at 75% Load Prime
Generator: FG Wilson FGL30120
Frequency: 50
Voltage: 400
Drill equipment: Tank, Battery, Control Panel
Water tank volume: 394 l
Transport dimensions (LxWxH): 2,51x1,01x1,64
Production country: CN
Additional information
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Diesel generator
179 HP (132 kW)
Fuel diesel
Netherlands, Dordrecht
DPX Power
14 years at Machineryline
Diesel generator
Netherlands, Dordrecht
DPX Power
14 years at Machineryline
Selling machinery or vehicles?
You can do it with us!
218 HP (160 kW)
120 HP (88 kW)
163 HP (120 kW)
36 HP (26.46 kW)
544 HP (400 kW)
54 HP (39.69 kW)
359 HP (264 kW)
299 HP (220 kW)
778 HP (572 kW)